LOGOWANIE

Przemysł spożywczy

W przemyśle spożywczym należy uwzględniać wszelkie środki ostrożności, dlatego smary, kleje, oleje i inne preparaty powinny posiadać odpowiednie atesty. W naszej ofercie znajdziecie Państwo preparaty, które posiadają certyfikaty PZH, NSF, Halal i Kosher.

Certyfikat PZH

Atest PZH inaczej zwany Atestem Higienicznym PZH to dokument, który potwierdza zgodność produktu z normami bezpieczeństwa i określa produkt, który w żaden sposób nie wpływa negatywnie na ludzkie zdrowie i środowisko naturalne.. Nowy produkt poddawany badaniom pod kątem wpływu na zdrowie i środowisko naturalne jest certyfikatem, który określa jego jakość na podstawie wielu badań i testów.

Certyfikat jest wydawany na podstawie zgłoszenia producenta i wystawiany przez instytucję upoważnioną do oceny jakości – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH)

Produkty z certyfikatem PZH

Certyfikat NSF

Podstawowym i najważniejszym atestem dla środków smarnych, wymaganym w przemyśle spożywczym jest atest NSF- International amerykańskiej organizacji NSF International – (National Sanitary Foundation).

Jest to organizacja non-profit założona w 1944 roku. Powstała ona w celu ujednolicenia wymagań sanitarnych i bezpieczeństwa żywności. Zajmuje się opracowywaniem standardów zdrowia publicznego, testowaniem, certyfikacją, kontrolą, a także ochroną produktów, usług, konsumentów i środowiska.

Klasyfikacja środków smarnych wg NSF International wygląda następująco:

NSF H1
Środki smarne z certyfikatem NSF H1 to środki bezwonne i bezzapachowe, które dopuszcza się do stosowania w przemyśle spożywczym w sytuacjach, gdy może dochodzić tylko do incydentalnego kontaktu z żywnością czy pokrewnymi produktami spożywczymi, wynikającego z układu stosowanego do produkcji. Chodzi tutaj o środki chemiczne, które stosuje się w celu prawidłowego funkcjonowania pomp, taśm transporterowych, mieszadeł, maszyn puszkujących, kotłów grzewczych, maszyn krojących, butelkujących oraz browarniczych. Dopuszczalne zanieczyszczenie wyrobów spożywczych może wynosić maksymalnie 10 ppm oleju.
Produkty z atestem NSF H1

NSF H2
Standardowe środki smarne oznaczone certyfikatem NSF H2 to produkty dopuszczone do stosowania w przemyśle spożywczym w sytuacjach, gdy nie występuje ryzyko zanieczyszczenia nimi produktów żywnościowych np: w wózkach widłowych. W praktyce sprowadza się to właściwie do tego, że można ich używać tylko w otoczeniu technologicznym. Produkty te muszą spełniać surowe wymagania co do toksyczności i zawartości metali ciężkich takich jak rtęć czy
antymon.

NSF H3
Środki smarne z certyfikatem NSF H3 mogą mieć bezpośrednią styczność z produktami żywnościowymi. Wykorzystuje się je w procesach produkcji spożywczej,  dotyczy olejów rozpuszczalnych, w pełni biodegradowalnych (np. oleje roślinne, oleje białe).
Produkty z atestem NSF H3

NSF K1
Środki smarne dopuszczone do stosowania jako środki czyszczące i odtłuszczające do stosowania w przemyśle spożywczym.Służy do usuwania oleju, wosku, materiałów żywicznych lub innych substancji, których nie można usunąć za pomocą kwaśnego lub zasadowego czyszczenia.
Produkty z atestem NSF K1

Certyfikat Halal

Certyfikat Halal potwierdza zgodność z wymaganiami dotyczącymi produkcji, pakowania i przechowywania produktów w kulturze muzułmańskiej, stanowiąc gwarancję, że produkty są wytwarzane zgodnie z normami prawa islamskiego.

Podczas procesu certyfikacji audytorzy badają zgodność funkcjonowania przedsiębiorstwa ze standardami halal. Weryfikacji poddawany jest proces produkcji jak i system dokumentacji wewnątrz zakładu zgonie z wymogami określonych standardów halal.

Produkty z certyfikatem Halal

Certyfikat Kosher

Certyfikat koszerności potwierdza, że w procesie produkcji zachowano wymaganą specyficzną czystość zgodnie z żydowskim prawem, według ogólnie uznanych światowych standardów. Od surowców, przez produkcję do gotowego produktu.

Produkty z certyfikatem Kosher